недела, 5. декември 2021. Вести денес: 83
home Вести

Демонстранти ја потстрижија и ја офарбаа градоначалничката

Демонстранти ја потстрижија и ја офарбаа градоначалничката

Граѓаните на градот Винто незадоволни од ситуацијата во Боливија се приклучија на протестите ширум земјата на оригинален начин:

Ја извлекоа на улица градоначалничката Патриција Арче, на која ѝ ја исекоа косата и и ја офарбаа о црвена боја.
Винту, град со 60.000 жители, е преплавен со маскирани луѓе кои го пустошат градот.

Градоначалничката Арче беше обвинета од демнострантите дека регрутирала приврзаници на владата на Моралес и ги довела во градот да ги разбијат протестите, пренесуваат странските медиуми.

Нападот врз градоначалничката го осуди претседателот Ево Моралес.

Коронавирус