понеделник, 21. септември 2020. Вести денес: 143
home Вести

Декември 2018. најтопол месец во историјата на Австралија

Декември 2018. најтопол месец во историјата на Австралија

Најтоплиот ден во историјата на Австралија е регистриран во декември минатата година, кој воедно е и најтопол месец.

Температурата на воздухот на 27 декември се искачи нам 40,19 степени Целзиусови, соопшти австралиската Метеоролошка станица.

Топлотниот бран, кој почна во декември, продолжи и во јануари.

Коронавирус