петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Дејвид Кеслер ќе ја предводи рограмата за вакцинација во САД

Дејвид Кеслер ќе ја предводи рограмата за вакцинација во САД

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Дејвид Кеслер, поранешен шеф на Администрацијата за храна и лекови (ФДА), за да помогне во водењето на федералната програма за вакцинација против Ковид-19, објави Њујорк Тајмс, повикувајќи се на преодни службеници.

Кеслер, педијатар и адвокат, кој беше на чело на ФДА под претседателите Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе го замени Монсеф Слауи како главен советник за операцијата наречена „Warp Speed“.

Кеслер беше копретседател на пандемискиот советодавен одбор на Бајден.

Коронавирус