вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 0
home Вести

„Дејли Телеграф“: Идентификувани главните осомничени за труењето на Скрипал

„Дејли Телеграф“: Идентификувани главните осомничени за труењето на Скрипал

Полицијата и разузнавачките служби ги идентификувале осомничените за нападот на поранешниот  двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, објави „Дејли телеграф”.

Според весникот, се верува дека полицијата работи на случајот против осомничените, за кои се верува дека се вратиле во Русија.

„Телеграф” дознава дека истрагата ќе трае уште неколку месеци, но оти дошло до „голем чекор напред“ во идентификацијата на лицата за кои се верува дека се вмешани во нападот.

Весникот  пишува дека осомничените најверојатно биле идентификувани преку листата на летови.

Сергеј и Јулија Скрипал беа отруени со нервен агенс во Салзбери на 4-ти март. Јулија беше отпуштена од болницата, а татко и се уште се опоравува таму.

Велика Британија ја обвини Русија за нападот, додека официјална Москва негира дека е вмешана во случајот.