среда, 7. декември 2022. Вести денес: 127
home Вести

Дедо Мраз во старечки дом во Белгија донесе коронавирус – 26 лица починаа

Дедо Мраз во старечки дом во Белгија донесе коронавирус – 26 лица починаа

Во старечки дом во Белгија, 26 лица починаа по посетата на човек кој преправен како Дедо Мраз, наместо радост, на жителите им донесе зараза со коронавирус.

Белгиските власти подоцна соопштија дека по истрагата утврдено е дека човекот не знаел дека е заразен, а тоа му било потврдено еден ден по посетата на 5. декември.

Домот за стари лица во Мол, во покраината Антверпен, има 169 жители. Од нив 85 се позитивни на ковид-19, заразени се и 40 вработени.

Qatar 2022