понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 34
home Вести

Децата до 13 години добија забрана за користење на „ТикТок“

Децата до 13 години добија забрана за користење на „ТикТок“

Откако неодамна десетгодишно девојче од Палермо, Италија се задуши со каиш од бањарка изведувајќи предизвик од „ТикТок“, сега кинеската платформа го блокираше пристапот на децата под 13 години.

По смртта на ова девојче, во јавноста излезе уште еден случај, овој пат со жена од Сицилија, на 48 годишна возраст која што била приведена поради „поттикнување на самоубиство“.

Компанијата „ТикТок“ тврдат дека во најблиска иднина ќе користат вештачка интелегенција за потврдување на возраста на корисниците на оваа мрежа.

ЕУРО 2020

Македонија