среда, 28. септември 2022. Вести денес: 125
home Вести

Деца на 12 и 14-годишна возраст со калашникови пукале кон полицајци во Флорида

Деца на 12 и 14-годишна возраст со калашникови пукале кон полицајци во Флорида

Две деца побегнаа од малолетнички дом во Флорида, упаднаа во куќа и пукаа со калашникови кон полицајците кои пристигнаа на местото на настанот, соопштија американските власти.

Децата, 12-годишно момче и 14-годишно девојче, пронашле пиштоли во куќата во која провалиле во Ентерпрајз на Флорида и пукале кон замениците на шерифот, соопшти канцеларијата на шерифот во округот Волусија.

Девојчето било застрелано и повредено откако вперило пиштол кон полицајците.

-Момчето, вооружено со калашников АК-47, го фрли оружјето и не беше повредено, соопшти канцеларијата на шерифот.

Девојчето е оперирано и е во стабилна состојба, соопштија властите. Замениците на шерифот не беа ранети во пукањето.

Според канцеларијата на шерифот, обвиненијата против децата сè уште не се потврдени.

– Полицајците направија се што можеа за да ја деескалираат ситуацијата, речиси ќе беа убиени од 12-годишно момче и 14-годишно девојче, рече шерифот на округот Волусија, Мајк Читвуд.

Шерифот рече дека девојчето има досие и дека било уапсено минатата година поради палење неколку напуштени објекти.

Коронавирус