сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 23
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Данска ги ублажува мерките, од среда ќе ги отвори училиштата и градинките

Данска ги ублажува мерките, од среда ќе ги отвори училиштата и градинките

Од среда, 15 април, во Данска ќе се ублажат некои мерки за борба против епидемијата на коронавирусот, така што учениците на возраст од 11 години и помлади ќе се вратат во училиште и градинка, јави Би-Би-Си.

Данска е една од првите европски земји што пред еден месец воведе мерка за затворање на училиштата.

-Важно е Данска да не е затворена повеќе од тоа што е потребно, изјави премиерката Мете Фредериксен.

Како што наведе, ширењето на вирусот е ставено под контрола и Владата сака повторно да ја придвижи економијата, но тоа нема да успее толку брзо.

-Ако премногу брзо ја отвориме Данска, ризикуваме инфенцијата повторно да се шири брзо, рече премиерката.

Во Данска досега од Ковид-19 се заразени 6.174 лица, а починаа 273 луѓе.

Коронавирус