четврток, 6. мај 2021. Вести денес: 197
home Вести

ДАЛИ ЕВРОПА ОДЛУЧИ ПОТПОЛНО ДА СЕ „ОТКЛУЧИ“?: Ова е списокот на држави со моментални мерки против пандемијата – ќе се изненадите!

ДАЛИ ЕВРОПА ОДЛУЧИ ПОТПОЛНО ДА СЕ „ОТКЛУЧИ“?: Ова е списокот на држави со моментални мерки против пандемијата – ќе се изненадите!

Европската кампања за вакцинација е забрзана и бројот на инфекции почнува да опаѓа, а во согласност со тоа, многу земји сега бараат начини за безбедно укинување на ограничувањата против коронавирусот, пред летото и туристичката сезона.

Франција е една од првите европски земји што објави дека ќе започне со „отклучување“. Од 3 мај, повторно е дозволено патување 10 километри далеку од дома. Продавниците, кафулињата и терасите се очекува повторно да се отворат од средината на мај. Враќањето на средношколците на клупите се очекува и на почетокот на мај, а предучилишните и основните училишта се веќе отворени. Француската влада објави дека, доколку ситуацијата продолжи да биде задоволителна, полицискиот час ќе биде укинат на 2 јуни.

Германија, од друга страна, има контроверзен нов закон за заклучување, кој и овозможува на германската федерална влада да воведе полициски час преку ноќ и да затвора училишта каде и да е стапката на инфекција над одредени граници. Градовите или областите што ја надминуваат стапката на 100 нови инфекции на 100.000 жители три последователни дена мора да воведат мерки. Големите делови на Германија веќе ја надминуваат границата на нови инфекции, вклучително и градови како Берлин, Келн, Франкфурт и Минхен, како и многу рурални области. Законот, кој предвидува тотална блокада за споменатите области, ќе остане на сила до 30 јуни.

Италија, што се однесува до бројот на новозаразени, прогласи поголем дел од земјата за таканаречена „жолта зона“, што значи дека баровите и рестораните можат да бидат повторно отворени. Повеќето ученици се вратија во училиштата, а некои културни настани на отворено беа дозволени. Полицискиот час меѓу 22 и 5 часот наутро останува во сила низ целата земја, а маските се задолжителни на сите јавни простории, во затворени простории и на отворено.

Данска веќе укина голем број ограничувања – продавниците се отворени, дозволено е јадење на отворено, а оброците во затворено се дозволени од почетокот на мај. Владата воведе и „корона пасош“ за сите луѓе постари од 15 години. Овој пасош, достапен на мобилен телефон или на хартија, покажува дали луѓето биле вакцинирани, претходно заразени или имале негативен тест во последните 72 часа. Луѓето мораат да го покажат тоа за да влезат во барови, ресторани, музеи или фризерски салони или да присуствуваат на фудбалски натпревари.

Од 15 мај грчката влада ќе им дозволи на туристите да ја посетат земјата ако биле вакцинирани или ако можат да презентираат негативен тест за коронавирус. Сепак, сè уште има ограничувања – патувањето во друга префектура не е дозволено и полицискиот час е во сила. Од 3 мај, на рестораните им е дозволено да ги служат гостите на отворено. Училиштата повторно ќе бидат отворени на 10 мај.

Полска од денес отвори трговски центри и хотели, но со намален број клиенти. Сите основци ќе можат да се вратат на клупите. Фризерски и козметички салони исто така ќе можат повторно да ги отворат вратите за клиентите.

Чешката влада го одобри враќањето на одделенијата во основните училишта на клупите од 3 мај, но само во региони со поволен број новозаразени. Почнувајќи од 10 мај, жителите на Чешка нема да мора да носат маски на отворено, ако држат растојание од најмалку два метра од другите луѓе. Во исто време, продажните салони за автомобили, солариумите, стрелиштата, туристичките агенции, чевларците, салоните за тетовирање и многу други услуги ќе бидат отворени истиот ден.

Шпанија ќе започне да ги пречекува туристите слободно од јуни, соопшти владата на оваа земја, по пилот-тест на дигитални здравствени сертификати на нејзините аеродроми во мај. Некои региони на Шпанија започнаа да ги укинуваат ограничувањата. Каталонија сега дозволува движење помеѓу зоните, а во Валенсија, ограничувањата за бројот на луѓе кои влегуваат во барови и ресторани се дополнително ублажени.

Белгија веќе опушти некои мерки за заклучување. Училиштата повторно беа отворени, а забраната за несуштинско патување беше укината во април. Отворени се и фризерски салони и други деловни активности. Одење на отворено во барови и ресторани ќе биде дозволено од 8 мај.

Португалија исто така постепено ги олеснува ограничувачките мерки, а учениците веќе се вратија во училиштата. Музеите, фризерите и терасите на ресторани и кафулиња повторно се отворени. Отстранети се ограничувањата на бројот на спортски активности и воведени се поголеми ограничувања на капацитетот за свадби и крштевки, како и за големи настани на отворено.

Холандија на 28 април стави крај на контроверзниот тримесечен полициски час, што предизвика масовни протести низ целата земја. Другите мерки за заклучување исто така се укинуваат. Отворените простории во кафулињата се повторно отворени – бројот на клиенти останува ограничен и потребни се резервации. Несуштинските продавници можат да им служат на „спонтани клиенти“ без претходен договор. Евровизија, закажана во Ротердам меѓу 18 и 22 мај, ќе се одржи со публика. Холандската влада потврди дека 3.500 луѓе ќе можат да гледаат шест проби и три настапи во живо во арената Ахој во градот.

Ирската влада објави постепено укинување на ограничувањата за заклучување во мај и јуни, во зависност од ситуацијата со јавното здравство во тоа време. Од 10 мај може да се отворат фризерски салони, музеи, библиотеки и галерии. Сите продавници ќе бидат отворени на 17 мај, а хотелите и ноќевањето со појадоците од 2 јуни. Од 7 јуни, рестораните и баровите можат да се отворат на отворено за групи до шест лица, а спортските натпревари на отворено може повторно да се играат – но без гледачи.

Шведска се обиде да избегне наметнување правила кога другите држави беа затворени, но новите закони за итни случаи сега и даваат на владата моќ да воведе ограничувања на коронавирусот. Ограничувањата за посетителите се во сила во продавниците и јавните места, како и во кафулињата и рестораните. Здравствените власти во Упсала, еден од најгусто населените региони во Шведска, се повикани да влезат во „лична брава“. Исто така, од жителите се бара да носат маска во јавниот превоз и во затворени јавни простории како што се продавници.

Коронавирус