сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 12
home Вести

Да не се потценува руската разузнавачка служба, предупредува британски министер

Да не се потценува руската разузнавачка служба, предупредува британски министер

Неодамнешните неуспеси на руската разузнавачка служба (ГРУ) овозможија да се смеете на сметка на нивните шпиони, но Западот не би требало да ги потцени вештините на некогаш моќните шпионски служби на Кремљ, изјави денеска британскиот министер за безбедност Бен Валас.

Западните земји ја обвинија ГРУ дека води глобална хакерска кампања, целејќи на институциите во спортот задолжени за анти-допинг тестирања, компании за нуклеарна енергија и опсерватории за хемиско оружје.

– Не би требало да ги потцениме, ниту опасната и невнимателна употреба на нервен агенс на нашите улици, а не треба ни да заборавиме дека на почетокот нашите полиција и МИ5 вложија голем труд за да ги пронајдат, истакна Валас.

Коронавирус