вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 207
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лисиче

home Вести

ЦРН ДЕН ВО РУСИЈА: Над 30.000 заразени со коронавирус, огромен број на починати

ЦРН ДЕН ВО РУСИЈА: Над 30.000 заразени со коронавирус, огромен број на починати

Најновиот дневен број на случаи на коронавирус и смртни случаи во Русија поставија нови рекорди за земјата, со повеќе од 30.000 случаи официјално пријавени во еден ден за прв пат.

31.299 нови случаи е највисокото еднодневно заболување во земјата од почетокот на пандемијата и скок од околу 2.500 повисок отколку претходниот ден. Ројтерс објави дека земјата, исто така, забележа 986 смртни случаи, благ пораст во однос на рекордот поставен вчера.

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика нацијата да ја забрза својата програма за вакцинација. Во моментов околу една третина од Русите се вакцинирани, а министерот за здравство оваа недела откри дека над еден милион луѓе во моментов се лекуваат во Русија за симптоми на ковид.

Локални избори 2021