недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 11
home Вести

Циклон однесе најмалку 33 жртви во Индија

Циклон однесе најмалку 33 жртви во Индија

Циклонот „Гаџа“ што го погоди југоисточниот дел на Индија однесе најмалку 33 жртви, соопштија локалните власти.

Војската на Индија испратила два бродови и хеликоптер во спасувачка операција, а во погодениот регион однесени се храна, вода за пиење и лекови за околу 82.000 лица кои се сместени во повеќе од 400 кампови.

Најголем број од жртвите загинале при поплави, рушење на куќи и струјни удари.

Циклонот соборил околу 30.000 електрични столбови и над 100.000 стебла.

Локални избори 2021