среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 16
home Вести

Чичко на Башар ал Асад е осуден за перење пари во Франција

Чичко на Башар ал Асад е осуден за перење пари во Франција

Чичко на сирискиот претседател Башар ал Асад, Рифат ал Асад, во Париз е осуден на четири години затвор за перење пари.

Рифат ал Асад (82), кој живее во егзил откако неуспешно се обиде да ја преземе власта од неговиот брат Хафиз во 1984 година, е осуден за користење на сириските државни фондови за купување куќи и канцелариски вредни 90 милиони евра.

Француски суд, исто така, одлучи да му го одземе целиот имот во Франција, како и имот во вредност од 29 милиони евра во Лондон.

Помладиот брат на поранешниот сириски претседател Хафиз ал Асад негира дека сторил какви било злоупотреби, а неговите адвокати најавија дека ќе поднесат жалба.

Тој не се појави на суд поради здравствени причини, но се наоѓа во Франција, пренесува Би-Би-Си.