четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 172
home Вести

Четвртата доза вакцина штити од потешка форма на Ковид-19

Четвртата доза вакцина штити од потешка форма на Ковид-19

Четвртата доза на вакцина против Ковид-19 што ја примиле лица постари од 60 години ги прави трипати поотпорни на сериозен облик на болеста од луѓето кои примиле засилувачка доза, соопшти израелското Министерство за здравство.

Министерството додаде дека четвртата доза, или вториот бустер, двојно ја зголеми отпорноста на инфекција во истата возрасна група, во споредба со луѓето кои примиле три дози од вакцината.

Израел овој месец почна да ја дава четвртата доза од вакцината на Фајзер/Бајонтек на лица постари од 60 години.

Коронавирус