петок, 9. декември 2022. Вести денес: 188
home Вести

Четворица загинати, 145 исчезнати по земјотресот во Тајван

Четворица загинати, 145 исчезнати по земјотресот во Тајван

Најмалку четири лица загинаа, а 145 се сметаат за исчезнати по земјотресот што го погоди вчера Тајван.

Спасувачките служби и денеска ја продолжуваат потрагата по преживеани, за кои се верува дека се под урнатините на зградите, меѓу кои и воена болница. Меѓу урнатите згради е и хотелот „Маршал“, во кој исто така има луѓе кои се заробени по земјотресот.

Локалните власти информираа дека во потресот се повредени најмалку 225 лица.

Во земјотресот е оштетен важен автопат, кој Владата веднаш почна да го санира, како и четири згради – од кои два хотела и два моста.

Епицентарот на земјотресот, со јачина од 6,4 степени по Рихтеровата скала, се случи во 23.50 часот по локално време (16.50 по средноевроско време), на 22 километри североисточно од крајбрежниот град Хуалиен. Земјотресот бил на 9,4 километри под површината на земјата. 

Qatar 2022