недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 81
home Вести

Четворица мртви во рушење на куќа, меѓу загинатите и едно дете- се трага по 4 лица

Четворица мртви во рушење на куќа, меѓу загинатите и едно дете- се трага по 4 лица

Спасувачките екипи пронашле тела на четири лица и трагаат по уште четворица исчезнати во рушевините на една куќа после експлозија на гас во Полска.

Гувернер на провинцијата Силесија, Јурослав Вичорек велат дека телата на жртвите, меѓу кои и едно дете, се пронајдени рано утринава.

Спасувачите, како што додава, продолжуваат да копаат по рушевините во потрага по исчезнатите.

Температурата е под нула, а има и снег, пренесува АП.

Во транспортната куќа живееле девет члена од две семејства. За време на несреќата во средата вечерта, едно лице не било дома, рекле пожарникарите.

Коронавирус