петок, 17. септември 2021. Вести денес: 59
home Вести

Четиригодишно девојче заразено со Ковид-19 во Италија

Четиригодишно девојче заразено со Ковид-19 во Италија

Четиригодишно девојче од Италија е заразено со коронавирус, пренесоа денеска италијанските медиуми.

Таа доаѓа од местото Кастиљоне де Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаат во црвената зона.

Девојчето е сместено во болница, има благи симптоми на грип, и не е во сериозна здравствена состојба.

Претпоставка е дека вирусот го добила во болницата во Кодоња, кога таму бил хоспитрализиран првиот познат случај во Италија.

Црвената зона во северна Италија ја чува полицијата 24 часа дневно, за да се спречат неконтролираните излегувања и влегувања од подрачјето на епидемијата.

Според достапните податоци, село со околу 4.000 жители е најмногу погодено од Ковид-19, бидејќи во моментов во него има 40 зарзени лица.

Коронавирус