четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 58
home Вести

Четири лица настрадаа во налет на торнадо во САД

Четири лица настрадаа во налет на торнадо во САД

Четири лица настрадаа во налет на торнадо во јужниот дел на САД.

Вкупно 13 такви бури ги погодија Тексас и Мисисипи.

Повеќе куќи и деловни објекти во Висконсин и Хамилтон, Мисисипи, се оштетени, а дел од потрошувачите останаа без електрична енергија.

Претходно беше соопштено дека две деца починале, а десетици луѓе биле повредени од торнадо во Френклин, Тексас. Во болница се примени 25 лица, со повреди од различен степен.

Повеќе од 150.000 домови и деловни објекти останаа без струја во Тексас, Мисисипи, Мисури, Алабама и Луизијана.

Коронавирус