четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 82
home Вести

Четири деца загинаа во пожар во Москва

Четири деца загинаа во пожар во Москва

Пет лица, меѓу кои четири деца, денеска загинаа во пожар што избувна во станбена зграда во московската област Волоколамск.

Во пожарот, кој избувнал на првиот кат, повредени се три лица, соопшти регионалното Министерство за вонредни состојби.

Во несреќата загинала една 30-годишна жена и нејзиното тригодишно дете додека се обидувале да избегаат, но се задушиле од чад.

телата на уште три деца биле пронајдени во еден од становите кои биле зафатени со пожарот.

Пожарникарите успеале да евакуираат 12 лица.

Пожарот избувна околу 2:30 часот по локално време. По пристигнувањето на противпожарната служба, два стана веќе биле изгорени.

Во зградата имало 17 жители, а причината за пожарот сè уште не е позната.

Локални избори 2021