недела, 2. април 2023. Вести денес: 23
home Вести

Четири чилеански авиони принудно слетаа поради лажни закани за поставена бомба

Четири чилеански авиони принудно слетаа поради лажни закани за поставена бомба

Четири авиони принудно слетаа синоќа во Чиле и во Перу поради закани од поставена бомба, испратени до чилеанските авиациски власти.

Два од авионите на „Латам ерлајнс“ и два од нискобуџетската чилеанска авиокомпанија „Скај“ принудно слетаа откако беа предупредени дека е поставена бомба.

Авионите, патниците и багажот се прегледани, при што не е утврдено дека заканите биле лажни.

МИА