петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 127
home Вести

Чешка од Гермнанија добива 15 тенкови Леопард 2А4

Чешка од Гермнанија добива 15 тенкови Леопард 2А4

Чешка од Германија ќе добие 15 тенкови Леопард 2А4, а предвидено е и да почнат преговори за набавка на уште 50 тенкови Леопард 2А7 плус во следните години, изјави денеска чешката министерка за одбрана Јана Черночова.

Верувам дека благодарение на тоа нашата армија ќе биде посилна, а државата побезбедна, истакна Черночова.

Чешката армија има 30 модернизирани тенкови Т-72М4ЦЗ и неколку десетици кои не се модернизирани.

Чешка веќе и испрати некои од своите немодернизирани тенкови на Украина, како и артилериско оружје, борбени возила, противвоздушна опрема и ракетни фрлачи.

Коронавирус