петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Чешка бележи највисок број новозаболени, близу 16.000 случаи

Чешка бележи највисок број новозаболени, близу 16.000 случаи

Во Чешка во последните 24 часа се потврдени нови 15.729 случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почеток на пандемијата, соопшти Министерството за здравство.

Од последниот пресек регистирани се 220 смртни случаи, пренесува Ројтерс.

Вкупниот број на заболени во Чешка порасна на 378.716, додека 4.133 лица починале како последица од Ковид-19.