вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 107
home Вести

Чешка бара целосна компензација од Русија за експлозиите во Врбетице во 2014 година

Чешка бара целосна компензација од Русија за експлозиите во Врбетице во 2014 година

Министерството за надворешни работи на Чешка денеска го повика рускиот амбасадор во Прага да ги претстави барањата на Чешка за целосна компензација од Русија за штетата од експлозиите во магацините за муниција во 2014 година, за кои тврдат дека се дело на руски шпиони.

Заменик-министерот за надворешни работи Мартин Смолек му врачи дипломатска нота на амбасадорот Александар Змеевски, „во која се наведува дека според меѓународното право Руската Федерација е одговорна за нејзиното учество во експлозиите на складиштата за муниција во Врбетице во 2014 година“.

Чешката влада на 17 април соопшти дека има докази дека двајца руски воени разузнавачи биле вклучени во бомбашкиот напад во магацинот, во кој загинаа две лица. Русија негира дека има врска со тој инцидент.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова ги спореди барањата на чешките власти за обештетување од Русија со „изнуда“.

Qatar 2022