сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Чавушоглу: Турција очекува туристи од Русија

Чавушоглу: Турција очекува туристи од Русија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека често разговара со своите колеги од други земји, вклучително и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, за прашањата поврзани со туризмот.

– Остваривме четиристрани разговори со Германија, Франција и Велика Британија. Двапати разговаравме со министерот Лавров. Знаеме дека руските туристи едвај чекаат да дојдат во нашата земја, рече Чавушоглу на гостувањето на ТВ каналот „Дим“.

Туризмот не е важен само за Анталија или за Аланија, туку е важен и за целата земја, рече Чавушоглу.

– Се обидувам да му помогнам на Министерството за култура и туризам. Ќе ја преживееме оваа година со незначителни загуби. После тоа, ќе продолжиме да напредуваме континуирано кон нашите цели, рече министерот.

Во меѓувреме, министерот за култура и туризам Мехмет Нури Ерсој во интервју за ТАСС рече дека очекува 40 отсто помалку руски туристи во Турција оваа година, како директен резултат на пандемијата на коронавирусот.

Коронавирус