четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 48
home Вести

Чавушоглу: Легитимна е загриженоста на Турција за приемот на Финска и Шведска во НАТО

Чавушоглу: Легитимна е загриженоста на Турција за приемот на Финска и Шведска во НАТО

Турција има легитимни безбедносни грижи поради поддршката на Шведска и Финска за „терористичките организации, изјави денеска шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, повторувајќи го ставот на Анкара дека се противи на пристапувањето на двете нордиски земји во НАТО.

Во кусите забелешки пред средбата со американскиот колега Ентони Блинкен во Њујорк, Чавушоглу повтори дека Анкара ги разбира безбедносните грижи на Шведска и Финска, но,исто така, нагласи дека треба да се реши и загриженоста на Турција, пренесуваат британските медиуми.

Коронавирус