вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Централниот совет ги повика Евреите да не носат кипа во јавност

Централниот совет ги повика Евреите да не носат кипа во јавност

По неодамнешните антисемитски напади во Германија, Централниот совет на Евреите ги повика Евреите во таа земја да не носат кипа во јавност.

Претседателот на Централниот совет на Евреи Јозеф Шустер ги советува Евреите да не се појавуваат во јавност со кипа во големите градови во Германија. Тој во интервју за германското радио укажа дека е зголемен бројот на антисемитски напади.

Минатата недела еден бегалец од Сирија нападна млад Евреин во Берлин само затоа што носел кипа.

– Ако не успееме да се спротивставиме на овој отворен антисемитизам, ја доведуваме во опасност нашата демократија, рече Шустер.

МИА