четврток, 8. јуни 2023. Вести денес: 16
home Вести

Централната банка на Кина ги прогласи сите трансакции со криптовалути за илегални

Централната банка на Кина ги прогласи сите трансакции со криптовалути за илегални

Кинеската централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за незаконски во континентална Кина, објави банката во соопштенито, пренесе „Дојче Веле“.

Кинексата влада ќе ги блокира странските берзи за опслужување на кинеските инвеститори и финансисктие институции, фирми за обработка на плаќања и интернет компании кои ја олеснуваат трговијата со криптовалути.

Ова е последен потег на Пекинг за сузбивање на трговијата со криптовалути.