вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Цената на нафтата се зголеми веднаш по нападот на Иран, се очекува да расте

Цената на нафтата се зголеми веднаш по нападот на Иран, се очекува да расте

Првиот истрел е направен во базата на Ајн ал Асад, при што удирале неколку ирански ракети. Си-Ен-Ен објави дека има жртви меѓу ирачките војници во базата.

Цените на нафтата на берзите скокна за 3,5 проценти веднаш по првата вест за иранскиот ракетен напад врз базите во Ирак, пренесува АФП.

Во 01:30 започна втор бран ракетни напади врз американските позиции во Ирак, јави иранската новинска агенција Тасним. Целта е повторно Ајн Ел Асад.

Коронавирус