среда, 7. декември 2022. Вести денес: 177
home Вести

Цената на Биткоинот вртоглаво расте

Цената на Биткоинот вртоглаво расте

Цената на биткоинот се искачи над 32.000 долари за прв пат во саботата наутро, неколку часа откако помина 30.000 долари. Податоците покажуваат дека цената ќе продолжи да расте.

Откако цената на водечката криптовалута за прв пат ја надмина границата од 30000 долари, експлодираше нагоре како топка ослободена под вода, погодувајќи нов рекорд од 32.965,95 долари, пред да падне на 32.511,29 долари, што е за 11,81% повеќе во последните 24 часа.

Перформансите доаѓаат после една година во која крипто-валутата се искачи за повеќе од 300% во 2020 година, со скоро 50% добивка само во декември.

„Биткоинот ја прави Тесла да изгледа како да стои во место“, објави на Твитер Џим Бјанко, познат макро стратег, кратко откако крипто-валутата ја помина границата од 30.000 американски долари.

Секако скокна и пазарната вредност на биткоинот, оставајќи ги многу од најпознатите компании во светот. Со пазарна вредност од нешто повеќе од 600 милијарди американски долари, биткоин сега е повреден од сите, освен девет јавно тргувани компании, кои седат меѓу Алибаба со 648,3 милијарди долари и Беркшир Хатавеј со 543,7 милијарди долари.

Љубителите на биткоин најверојатно ќе бидат среќни што го поминаа Беркшир, настан што се случи минатата недела, бидејќи извршниот директор на компанијата, легендарниот инвеститор Ворен Бафет, некогаш славно го исмеваше биткоинот како „отров за стаорци“.

Биткоинот претставува форма на „дигитално злато“, заедно со поплава од институционални инвеститори (веројатно не Бафет) во криптовалутата: Меѓу нив: Skybridge Capital на Ентони Скарамучи; MassMutual (100 милиони долари во декември); и Гугенхајм (до 10% од неговиот макро фонд од 5 милијарди долари).

Ова е потврдено со тоа што бројот на групи на крипто-паричници што ги држеше еден учесник во мрежата, држеше најмалку 1.000 биткоини.

Некои менаџери на фондови можеби го купија биткоинот за да можат да се пофалат во годинешната литература со фондовите дека биле доволно паметни за да влезат во 2020 година, а занемарувајќи да кажат по која цена го сториле тоа.

Qatar 2022