понеделник, 19. октомври 2020. Вести денес: 151
home Вести

Целиот остров Тенерифе остана без струја

Целиот остров Тенерифе остана без струја

Целиот шпански остров Тенерифе остана без електрична енергија поради што се погодени околу 950.000 домаќинства. Хаваријата се случи околу 9:45 по локално време.

Причините за несреќата се уште се познати.

Најголемиот од Канарските Острови остана без електрична енергија вторпат во една година, по слично големо прекинување на електричната енергија во септември 2019 година. (МИА)

Коронавирус