вторник, 24. мај 2022. Вести денес: 92
АКТУЕЛНО

СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

home Вести

ЦЕЛА НАЦИЈА ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Вчера беше прогласен за претседател на државата, денес загина

ЦЕЛА НАЦИЈА ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Вчера беше прогласен за претседател на државата, денес загина

Претседателот на Чад, Идрис Деби (68) почина од повреди здобиени додека ги обиколуваше војниците на фронтот во борбата против бунтовниците на северот на земјата, соопшти армијата.

Деби настрада само еден ден откако беше прогласен за победник на неодамнешните избори на кои го освои шестиот претседателски мандат.

Неговиот кабинет вчера објави дека се упатува кон фронтот за да се приклучи на армијата во борбата против терористите.

Деби дојде на власт во 1990 година во бунт и беше еден од лидерите со најдолг претседателски стаж во Африка

Коронавирус