среда, 28. септември 2022. Вести денес: 116
home Вести

Цел град оди во карантин поради еден случај на Ковид-19 – премиерката на Нов Зеланд потврди: Два милиони луѓе ќе бидат затворени седум дена

Цел град оди во карантин поради еден случај на Ковид-19 – премиерката на Нов Зеланд потврди: Два милиони луѓе ќе бидат затворени седум дена

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, најави дека од утре ќе се воведе седумдневен карантин во најголемиот град Окленд, со два милиони жители, поради појавата на еден случај на Ковид-19 од непознат потекло.

Остатокот од земјата ќе биде под режим на ограничувања од 2-та категорија, што, меѓу другото, забранува јавни собири, објави Ардернова, пренесува Ројтерс.

Окланд веќе беше под тридневни итни ограничувачки мерки во средината на февруари, бидејќи беше потврдено присуството на британскиот вид на коронавирусот во тричлено семејство.

Коронавирус