вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Цариниците запрепастени: Скоро 5000 живи пијавици скриени во кеса за храна

Цариниците запрепастени: Скоро 5000 живи пијавици скриени во кеса за храна

Вработените на аеродром во Торонто провериле маж кој патувал од Русија, па не можеле да поверуваат што пронашле.

Имено тој се обидел да прокриумчи 5000 живи пијавици во својот куфер.

Според канадските служби за заштита на животната средина во кеса за намирници се најдени 4.788 пијавици, наменети за медицински цели.

Овој чуден товар во куферот најпрво го намирисал едно од полициските кучиња,а потао се откриени пијавиците.

Се работи за заштитен вид пијавици, кои прекумерно се собираат и се заканува исчезнување на нивнот вид.

Коронавирус