вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 65
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Бутан сака да го запре ширењето на коронавирусот: Прогласи сеопшт карантин поради еден позитивен случај

Бутан сака да го запре ширењето на коронавирусот: Прогласи сеопшт карантин поради еден позитивен случај

Бутанските власти за првпат објавија општ карантин откако граѓанин позитивен на новиот коронавирус бил во близок контакт со луѓе во главниот град на Бутан – Тимбу.

Одлуката, со која ќе се ограничи движењето на граѓаните на земјата со население од 750.000, е донесена откако 27-годишна бутанска државјанка била тестирана на вирусот негативно и пуштена од изолација откако се вратила од Кувајт, а потоа била позитивна на повторното тестирање.

Тој неочекуван целосен карантин е прогласен со цел полесно да се утврдат контактите на заразеното лице и да се запре ширењето на вирусот, соопштија властите.

Бутан, иако е држава што зависи од туризмот, ги затвори своите граници во март откако американски турист беше тестиран позитивно за Ковид-19 и нареди тринеделен карантин за сите оние кои се враќаат од странство.

Вкупно 113 луѓе биле заразени во таа држава на Хималаите.