понеделник, 6. април 2020. Вести денес: 171
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Бурата „Јулија“ остави илјадници чешки домаќинства без електрична енергија

Бурата „Јулија“ остави илјадници чешки домаќинства без електрична енергија

Бурата „Јулија“ предизвика проблеми во сообраќајот и остави илјадници чешки домаќинства без електрична енергија, јави ДПА.

Чешката компанија за електродистрибуција денеска информираше дека силниот ветер и паднатите дрвја оставиле 40.000 домови без електрична енергија. Противпожарните служби одговориле на повеќе од 1.700 повици во целата земја. Интервенциите најмногу се однесувале на пречки на патиштата кои требало да се отстранат.

Бурата предизвика доцнење или откажување и на голем број возови.

Бурата „Јулија“ доаѓа само две седмици во бурата „Кјара“, која предизвика голема материјална штета во Чешка.

Коронавирус