понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 170
home Вести

„Бубата“ – свадбен подарок за австриска министерка и потпишана од Путин продадена за добротворни цели

„Бубата“ – свадбен подарок за австриска министерка и потпишана од Путин продадена за добротворни цели

„Буба”, потпишана од рускиот претседател за време на венчавката на австриската министерка Карин Кнајсел, беше продадена за 20.000 евра, а парите се уплатени за добротворни цели.

Кнајсел во интервју за Комерсант, рече дека „Бубата” била продадена на крајот од минатата година на аукција.

-Не ни припаѓаше на нас, ние ја добивме само за свадбата, а тој ден им кажавме на гостите дека сакаме да ја продадеме за добротворни цели, рече Карин Кнајсел.

Путин на 18 август присуствуваше на венчавката на Кнајсел во Австрија и се потпиша на „Бубата“ на брачниот пар.

Коронавирус