сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 105
home Вести

Бројот на жртви во Индонезија порасна на 1.400

Бројот на жртви во Индонезија порасна на 1.400

Бројот на жртви во разорниот земјотрес и цунами кои ги зафати Индонезија порасна на 1.400, соопштија утринава индонезиските власти.

ОН апелираа дека потребно е да се обезбеди хуманитарна помош за околу 200.000 загрозени жители, меѓу кои голем број се деца.

Уништени се околу 66.000 домови во градот Палу и околината. Властите стравуваат дека бројот на загинати може уште да расте.

Коронавирус