среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 156
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

Бројот на жртви во неодамнешниот земјотрес во Индонезија се зголеми на 56, додека повеќе од 800 лица се повредени, соопштија индонезиските власти.

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала пред три дена го погоди островот Сулавеси, а потрагата по исчезнатите и натаму трае, пренесе агенцијата Кјодо.

Индонезиската Агенција за вонредни состојби соопшти дека во Мамуја, главниот град на провинцијата Западен Сулавеси, биле пронајдени 47 тела, и уште девет во блискиот округ Маја.

Земјотресот уништи повеќе од 400 куќи, додека повеќе од 15.000 луѓе се евакуирани.

Коронавирус