среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 157
home Вести

Бројот на заразени со Ковид-19 во Мексико веќе е над милион

Бројот на заразени со Ковид-19 во Мексико веќе е над милион

Повеќе од милион случаи на заразени со новиот коронавирус се пријавени во Мексико од почетокот на пандемијата. Тоа го објави претставник на Министерството за здравство на државата.

– Вкупно 1.003.253 луѓе се тестирани позитивно, рече официјалното лице.

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 веќе достигна речиси 100 илјади луѓе.

Вкупно 53 милиони случаи на Ковид-19 се регистрирани од почетокот на пандемијата, 37 милиони од нив се опоравиле, а повеќе од 1,3 милиони луѓе починале.

Коронавирус