сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 20 милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 20 милиони

Бројот на луѓе кои се заразени со вирусот Кковид-10 во светот надмина 20 милиони и сега изнесува 20.026.161, објави интернет страницата ворлдметерс.

Од почетокот на епидемијата починале 734.020 луѓе, а речиси 13 милиони оздравеле.

Во моментов, активни се 6.391.516 случаи, а од вкупниот број на пациенти, еден процент се во критична состојба.

Најлоша е состојбата во САД, Бразил и Индија, каде има по повеќе милиони заразени, а потоа следуваат Русија, Јужна Африка, Мексико и Перу.

Од европските земји, покрај Русија, најлоша е ситуацијата во Шпанија, каде од појавата на вирусот се разболеле над 361.000 лица, а починале повеќе од 28.500 лица, и која е на 10-то место во светот по бројот на пациенти.

Во регионот, ситуацијата е сè уште најтешка во Романија со 61.768 пациенти и 2.700 смртни случаи, и е на 41-то место во светот, а потоа и во Србија, која е на 60-то место со 28.099 пациенти и 641 смртен случај.