петок, 4. декември 2020. Вести денес: 57
home Вести

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 800.000, 13.000 починати

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 800.000, 13.000 починати

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Русија надмина 800.000, соопшти денеска Рускиот центар за борба против вирусот.

Во последните 24 часа евидентирани се 5.811 нови случаи, а стапката на раст на пациентите е 0,7 проценти, односно најниска од 23 април.

Во последните 24 часа починале 154 лица, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 13.046.

Во моментов в о Русија има 199.029 активни случаи. (MИА)

Коронавирус