четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 118
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

„Бројот на заразени со коронавирус во Ломбардија се зголеми за околу 2.500“

„Бројот на заразени со коронавирус во Ломбардија се зголеми за околу 2.500“

Милано, 26 март 2020 (МИА) – Бројот заразени со коронавирусот во северниот дел на Италија, Ломбардија, во кој се наоѓа финансиски центар Милано, денеска е зголемен за околу 2.500, соопшти регионалниот гувернер Атилио Фонтана.

– За жал, денешните бројки не се добри. Постои нагло зголемување од претходните денови, изјави Фонтана и додаде дека прелиминарните бројки покажуваат оти вкупниот број на случаи во областа се зголемил за околу 2.500 за еден ден.

Бројот на заразени во Ломбардија вчера се зголеми за 1.643 на 32.346.

Коронавирус