вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 199
home Вести

Бројот на смртни случаи од последици од Ковид-19 во светот надмина 900.000

Бројот на смртни случаи од последици од Ковид-19 во светот надмина 900.000

Според податоците на интернет страницата Worldometers, бројот на луѓе кои досега починале од последици од Ковид-19 во светот надмина 900.000.

Од вкупно 27.681.757 луѓе кај кои е потврден коронавирусот, досега починале 900.004 пациенти.

Од почетокот на пандемијата, излекувани се 19.733.597 лица.

На прво место во светот според бројот на заразени лица се САД со потврдени 6.504.531 случај, а земјата има и најмногу смртни случаи од последици од Ковид-19, односно 193.867.

Со регистрирани 4.367.436 случаи, Индија е на второ место во светот по бројот на заразени, по што следува Бразил, каде коронавирусот досега е потврден кај 4.162.073 лица.

На второ место според бројот на смртни случаи е Бразил со 127.464 починати, додека Индија, каде починаа 73.923 пациенти, е на трето место. (МИА)

Локални избори 2021