среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 158
home Вести

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција веќе е над 500.000

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција веќе е над 500.000

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција надмина 500.000, откако денеска беа регистрирани 15.797 нови случаи.

Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно 513.034 лица се заразени со вирусот.

Во денот се регистрирани 150 смртни случаи, што е трипати повеќе од вообичаено на дневна основа во минатата недела. Досега се регистрирани вкупно 31.661 смртни случаи во Франција.

Во Франција, вчера беа регистрирани рекорден број на заболени лица, 16.096. (МИА)

Коронавирус