петок, 29. јули 2022. Вести денес: 7
home Вести

Британските пратеници го одобрија договорот за Брегзит

Британските пратеници го одобрија договорот за Брегзит

Претставничкиот дом на Велика Британија го одобри договорот на премиерот Борис Џонсон за излегување на Велика Британија од Европската унија со 330 гласа „за“ и 231 „против“.

Тој треба да биде усвоен и од Домот на лордовите и Европскиот парламент, што се смета како формалност, пред Велика Британија да го заврши своето речиси 50-годишно членство во проектот за евроинтеграција.

Коронавирус