петок, 10. јули 2020. Вести денес: 6
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Британските лабуристи бараат јавно гласање за Договорот за Брегзит

Британските лабуристи бараат јавно гласање за Договорот за Брегзит

Британската опозициска Лабуристичка партија побара при следното изјаснување на Парламентот во Вестминстер за Договорот за Брегзит, предвидено за почетокот на јуни, пратениците да гласаат јавно.

– Владата треба добро да размисли за јавно гласање за Договорот, со цел да се надмине застојот, изјави портпаролот на лабуристите Кир Страмер.

Тој оцени дека за лабуристите повеќе не е прифатлива политиката на „купување време, недела за недела“, како што, според него, правела британската премиерка Тереза Меј во изминативе месеци.

Долниот дом на британскиот Парламент досега во три наврати го отфрлаше Договорот за Брегзит, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел, по што Меј најави дека на почетокот на јуни ќе побара пратениците и по четврти пат да се изјаснат за документот.

Парламентарни избори 2020