петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 71
home Вести

Британскиот премиер Џонсон му оддаде почит на принцот Филип (ВИДЕО)

Британскиот премиер Џонсон му оддаде почит на принцот Филип (ВИДЕО)

Со огромна тага ви соопштувам дека пред кратко време, Бакингамската палата ме информираше дека неговото Височество, војводата од Единбург почина на 99 годишна возраст, Борис Џонсон го започна говорот пред медиумите и јавноста.

– Принцот Филип заслужи наклонетост на генерациите тука во Велика Британија, низ Комонвелтот и низ целиот свет, изјави тој по повод смртта на принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора.

Коронавирус