четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 1
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври.

Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот премиер Борис Џонсон претходно најави дека „ќе ги испрати дома“ пратениците во текот на неделата. Со суспензијата се ограничува можноста на Парламентот да ги спречи плановите на Џонсон за Брегзит. Тој изјави дека Британија мора да ја напушти ЕУ на 31 октомври со или без договор.

Коронавирус