понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Британската мутација на коронавирусот потврдена во повеќе од една четвртина од тестовите во Данска

Британската мутација на коронавирусот потврдена во повеќе од една четвртина од тестовите во Данска

Британската мутација на коронавирусот е потврдена во повеќе од една четвртина тестови во Данска, соопшти денеска данскиот институт за здравство ССИ.

Мутацијата Б. 1.1.7 до вчера е откриена кај 28,5 проценти од примероците од првата недела на февруари, покажуваат првичните податоци на ССИ.

Една недела претходно, учеството беше 20,3 проценти, а на почетокот на годината 2,1 процент.

Британската мутација на вирусот за првпат е откриена во Данска во примероци земени на 14 ноември.

Оваа мутација е позаразна од другите.

Во Данска остануваат во сила строгите мерки за блокада поради стравот од новите мутации на вирусот, иако бројот на заразени лица опаѓа.

Британската мутација на вирусот досега е откриена кај 1.859 лица во Данска.

ССИ проценува дека овој месец оваа мутација најверојатно ќе стане доминантна.

ЕУРО 2020

Македонија