понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Британската Канцеларија за комуникација отвори седум истраги за известувањето на Раша тудеј

Британската Канцеларија за комуникација отвори седум истраги за известувањето на Раша тудеј

Британската Канцеларија за комуникација (ОФКОМ) денеска соопшти дека отворила седум истраги за тоа дали руската телевизија Раша тудеј ги прекршила правилата за непристрасност во емитувањето од кога рускиот двоен шпион Сегеј Скрипал беше отруен со неверн агенс минатиот месец.

ОФКОМ предупреди дека продуцентот на Раша тудеј може да изгуби право за емитување во Велика Британија, доколку не ги исполни тестовите за непристрасно емитување.

Раша тудеј се уште не ги коментира истрагите.

МИА

Коронавирус